Bankowość mobilna to trend długoterminowy

Bankowość mobilna będzie rozwijała się najszybciej, to widać w trendach dominujących na całym świecie – mówi w rozmowie z portalem WNP.pl Mirosław Skiba, prezes Zarządu SGB-Banku SA.

Zdaniem prezesa, bankowość komercyjna zmierza w kierunku dalszej konsolidacji. Na rynku pozostanie 7-8 banków komercyjnych plus banki spółdzielcze. Ich rola w gospodarce stale rośnie: 35 procent kredytów udzielonych w SGB to kredyty dla małych i średnim przedsiębiorstw. Kolejne 30 proc. kredytobiorców to rolnicy, 10 procent – samorządy, reszta to klienci indywidualni.

Jeśli rozwój kraju ma odbywać się równomiernie – uzupełnia prezes Skiba w rozmowie z portalem –to motorem długoterminowym jest rozwój MŚP, a także wyjście z inwestycjami z wielkich ośrodków miejskich do małych miast oraz terenów wiejskich. My wszędzie tam jesteśmy. Zrzeszamy 194 banki, mamy 1,5 miliona klientów. (…) Finansujemy przede wszystkim przedsiębiorczość, małą i średnią. Nie znaczy to, że nie współpracujemy z największymi podmiotami. Bank zrzeszający, czyli SGB-Bank może wystąpić w konsorcjum, wówczas wielokrotnie zwiększa się możliwość kwotowa jeżeli chodzi o kredytowanie. (…) W banku spółdzielczym nie ma żadnego problemu, by porozmawiać z prezesem, bo zarządy, prezesi znają bardzo dużą część swoich klientów. Sam bardzo często spotykam się z klientami, którzy szalenie to doceniają. Mam porównanie, pracowałem w banku komercyjnym i tam kontakt z „górą” banku był zarezerwowany dla klientów największych.

Zapytany o zagrożenia, które mogą stać przed sektorem bankowości spółdzielczej, prezes Skiba podkreślił, iż banki spółdzielcze są częścią ogólnego systemu bankowego. Różni je od banków komercyjnych forma własności, ale ich powiązanie z gospodarką i jej okresami koniunkturalnymi jest identyczne. Kiedy dobrze dzieje się w gospodarce, dobrze działa bankowość komercyjna i spółdzielcza, gdy zaczyna się spowolnienie – banki muszą się z nim liczyć tak samo, jak każde inne przedsiębiorstwo.

Bankowość spółdzielcza działa, podobnie jak komercyjna, pod parasolem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, chroniącego depozyty klientów indywidualnych. Ma dodatkowo własne systemy ochrony, które umożliwiają szybką reakcję w przypadkach na przykład potrzeb płynnościowych. Dodatkowo – jest wolna od takich zagrożeń, które dotykają dużą część bankowości komercyjnej, typu kredyty frankowe.

Bankructw nie będzie

Dziennikarz zapytał Mirosława Skibę o problemy, z którymi mierzyły się bankrutujące banki spółdzielcze. W jakim stopniu może nam dziś grozić przypadek banków z Wołomina, Nadarzyna czy Grębowa?

Wołomin i Nadarzyn to tematy, które wystąpiły jeszcze przed stworzeniem IPS-ów, czyli spółdzielczych systemów ochrony, zabezpieczających oba zrzeszenia banków spółdzielczych.. Z jednej strony dysponują one odpowiednimi środkami, aby w odpowiednim czasie zaadresować kwestię płynności, z drugiej strony są wyposażone w odpowiednie narzędzia, żeby szybko diagnozować stan poszczególnych banków, by móc działać prewencyjnie. Bank Spółdzielczy w Grębowie nie był w IPS. (…) Poza tym systemem działa około 20 banków – to niewielki procent w grupie ponad 550 polskich banków spółdzielczych. Są to banki, które próbowały w przeszłości utworzyć Polski Bank Apeksowy w 2018 r. Decyzją KNF bank ten nie powstał. W tej chwili są na ścieżce aplikacyjnej do istniejących systemów ochrony.

Mirosława Skibę zapytano również o wskaźniki rentowności w Spółdzielczej Grupie Bankowej. Z informacji szefa zarządu SGB-Banku SA wynika, że ponad połowa banków spółdzielczych Grupy SGB wykazuje wskaźnik rentowności na poziomie zbliżonym lub wyższym niż wskaźniki rynkowe w bankach komercyjnych. Oczywiście, występują również takie banki, które muszą intensywnie pracować nad poprawą efektywności.

Pracujemy nad tym wspólnie z nimi – mówi w wywiadzie prezes Skiba – poszukując obszarów, w których Bank Zrzeszający, wykorzystując efekt skali, mógłby zaoferować rozwiązania znacząco poprawiające optymalizację kosztową. (…) Banki w Polsce w 2018 roku zarobiły 14,7 mld zł. Ten wynik nie zmieniał się znacząco w ostatnich latach pomimo boomu w gospodarce, najwyższych wzrostów i szczytu koniunktury. Rzeczywiście kilka banków cały czas osiąga doskonałe wyniki, jednak wielu innym się to nie udaje. Można zatem powiedzieć, że cały sektor bankowy nie produkuje więcej zysku, on jest inaczej dystrybuowany.

Jaka jest przyszłość bankowości spółdzielczej?

Prezes Mirosław Skiba pokusił się również o prognozę dotyczącą przyszłości banków w Polsce:

Myślę, że bankowość komercyjna zmierza w kierunku dalszej konsolidacji. Będziemy mieć 7 – 8 banków plus banki spółdzielcze. Banki spółdzielcze mają coraz bardziej wykrystalizowany pomysł na funkcjonowanie. W moim przekonaniu będą one funkcjonowały w swoim, unikatowym modelu. Unikatową wartością są bardzo bliskie relacje z klientami i znajomość ich potrzeb. Do tego już dodajemy technologię,  która pozwoli lepiej obsługiwać klientów i która pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo funkcjonowania. To oznacza jeszcze lepiej kalkulowane ryzyko, lepszą obsługę klientów, a także bardziej efektywny model funkcjonowania banków spółdzielczych. To jest najsilniejszy model z największymi perspektywami. Banki spółdzielcze nigdy nie będą miały największego wskaźnika rentowności kapitału własnego, ale to nie o to chodzi. Jestem przekonany, że osiągną takie ROE, które pozwoli na wzmacnianie kapitału i wzrost wraz z gospodarką i lokalnymi społecznościami.

Cała rozmowa WNP.pl z prezesem Zarządu SGB-Banku SA, Mirosławem Skibą, dostępna jest tutaj.

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz