Kampanie digitalowe w bankowości – czy warto w nie inwestować?

Pełna digitalizacja procesów w bankowości to już standard w 2019 roku. Banki prześcigają się w implementacji innowacyjnych rozwiązań, które usprawnią klientom transakcje. Automatyzacja i digitalizacja dynamicznie rozwija się także w reklamie internetowej, która jest jednym z głównych źródeł pozyskania i utrzymania klienta.

Trendy digitalowe w bankowości

Według British Bankers Association aktywność konsumentów w wykorzystaniu bankowych kanałów cyfrowych wzrosła między 2012 a 2017 rokiem o 354%, a odsetek osób korzystających z aplikacji mobilnych wzrósł z 21% do 61%. Dla banków oznacza to konieczność wprowadzania najnowocześniejszych rozwiązań, aby nie pozostać w tyle za konkurencją.

Jest to szczególnie ważne, gdyż FinTech-y (takie jak Revolut czy N26) zajmują coraz większą część rynku. Wymuszają tym samym na tradycyjnych bankach wprowadzanie takich rozwiązań jak płatności mobilne, pożyczki przez aplikację czy przelew na numer telefonu.

Współczesne banki mogą zadawać sobie pytanie, czy nakłady finansowe zainwestowane w kanały internetowe się zwrócą?

Kluczem do sukcesu jest prawidłowa segmentacja klientów i dostosowanie oferty do każdej z grup. Instytucje finansowe oferują zbliżone lub identyczne usługi, które często nie wyróżniają danego podmiotu od konkurentów. W tej branży, niezmiernie ważne są więc spersonalizowane przekazy marketingowe, dzięki którym konkretny odbiorca otrzymuje odpowiedni komunikat. W przypadku marketingu internetowego, jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, ile wyniósł koszt pozyskania jednego klienta.

Facebook Ads oraz Google Ads w bankowości

Te dwie platformy reklamowe są jednymi z najczęściej wykorzystywanych w działaniach online. Mają one jednak nieco inne możliwości.

Za pomocą systemu reklamowego Facebook Ads (FBA) możemy tworzyć reklamy i docierać do odbiorców na Facebooku, Messengerze, Instagramie oraz Audience Network Facebooka (sieci partnerskiej Facebooka). W tym przypadku kierujemy reklamy do konkretnych użytkowników – bazując na personalnych kontach i ich aktywności online, a nie jak w przypadku Google Ads na “ciasteczkach”, które otrzymujemy, dzięki wizytom na większości stron internetowych na świecie.

W Google Ads istnieje kilka typów kampanii, dzięki którym możemy dotrzeć do użytkowników m.in. po ich zachowaniach w Internecie, danych geograficznych oraz hasłach, które wpisują w wyszukiwarce Google.

Obie te platformy cechuje precyzyjne targetowanie odbiorców. Głównym modelem rozliczeń (ale nie jedynym!) w obu platformach jest CPC, czyli koszt za kliknięcie w reklamę.

Nasze kampanie PPC dla SGB

Działania na Facebook Ads zaczęliśmy od prowadzenia kampanii z celem na Ruch, które mają na celu zachęcić użytkowników do odwiedzania konkretnej witryny. Dzięki temu realizujemy dwa zadania: przede wszystkim uświadamiamy użytkowników o możliwościach i nowych technologiach, jakie wprowadziły banki spółdzielcze. Drugi cel jest dalekosiężny i łączy się z kolejnymi działaniami. Wszystkie osoby, które odwiedzą witrynę, trafiają na tzw. listy remarketingowe. Listy te pozwalają dotrzeć do osób, które już odwiedziły naszą stronę i są potencjalnie zainteresowane naszym produktem.

Remarketing zostanie wykorzystany w drugiej fazie, podczas której uruchomione zostaną kampanie z celem na konwersję. Konwersja w tym przypadku oznacza kliknięcie w odpowiedni przycisk, umożliwiający przejście do sklepu Google Play (dla urządzeń z systemem Android) bądź App Store (dla systemu iOS). Naszymi działaniami staramy się osiągnąć zamierzone KPI – wzrost liczby dodanych portfeli SGB do tych aplikacji.

W Google Ads wykorzystaliśmy możliwości sieci wyszukiwania Google (Google Search Network) i zbudowaliśmy kampanie w oparciu o słowa kluczowe (hasła wyszukiwane przez użytkowników) związane z płatnościami mobilnymi, płatnościami NFC, Google Pay, Apple Pay oraz marką SGB. W planach na kolejne tygodnie mamy wdrożenie nowej kampanii wiążącej ofertę nowego Konta TAK z płatnościami mobilnymi w SGB. Wykorzystując potencjał portalu Youtube, uruchomiliśmy kampanie z reklamami wideo, które promują kilkunastosekundowe kreacje, kierowane na grupy odbiorców aktywnie zainteresowanych usługami bankowymi, usługami kont debetowych i bieżących.

Kampanie w sieci reklamowej (Google Display Network) kierowane są na wspomniane wyżej grupy odbiorców oraz na niestandardowe grupy o podobnych zamiarach. Utworzone zostały one na podstawie słów kluczowych i adresów URL ściśle powiązanych z ofertą banku. Google na podstawie tych dwóch czynników mógł zidentyfikować w sieci odbiorców zainteresowanych tymi treściami lub słowami kluczowymi. Oprócz kierowania behawioralnego (opartego na zachowaniu w sieci) wybraliśmy też kierowanie kontekstowe, na witryny o tematyce finansowej.

Docelowo będziemy wygaszać kampanie zasięgowe i zwiększać rolę remarketingu w promocji oferty, z wykorzystaniem nowych kreacji – aby przekaz dla użytkowników, którzy nie dokonali jeszcze konwersji był urozmaicony.

Podsumowanie

Ważne w całym procesie jest połączenie wszystkich kanałów, które angażują użytkowników na każdym etapie lejka sprzedażowego. Potencjalny klient może wtedy zobaczyć kreacje w kilku miejscach – w TV, w kinie i w Internecie. Dzięki kampaniom PPC możemy precyzyjnie dotrzeć do pożądanych użytkowników, przy stosunkowo niskim koszcie. Co ważne, prościej utrzymywać kontrolę komu, gdzie i przy jakim budżecie wyświetlamy się z kreacjami, co pozwala nam dostosowywać i na bieżąco ulepszać kampanie.

Autor: Martyna Bobrowska, Digital Marketing Specialist w MTA Digital

 

Zachęcamy do lektury grudniowego magazynu “Bank Spółdzielczy” w wersji elektronicznej!

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz