Labrador Visa przychodzi do banku, by w przyszłości pomagać niewidomym

Przechadza się po korytarzach, jeździ windami i… śpi za biurkiem. Jest bystra, mądra i łatwo się z nią zaprzyjaźnić, a dobrych ludzi wyczuwa szybciej niż kawałek szynki.

Taka jest Visa: półroczny labrador, który będzie w nieodległej przyszłości psem-przewodnikiem dla osób niewidomych. Rezyduje w Biurze Marketingu SGB-Banku SA, a opiekująca się suczką Hania Kniołek, wolontariuszka Fundacji Labrador, nie zabiera jej do pracy bez powodu.

Visa przechodzi właśnie pierwszy etap rocznej socjalizacji, w czasie którego psy oswajają się z miejskim hałasem, uczą się skupienia w trudnych sytuacjach, bywają w różnych przestrzeniach. Rolą opiekuna jest oswoić psa z tłumem, windami, schodami ruchomymi, obecnością w dużych skupiskach ludzi, na różnych nawierzchniach. Visa nie była jeszcze na dywaniku u prezesa, ale bierze udział w każdym firmowym spotkaniu.

Wiek szczenięcy jest kluczowy dla procesu przygotowania psa-przewodnika – mówi Irena Semmler z Fundacji Labrador Pies Przewodnik. – Roczna socjalizacja pod opieką wolontariusza to wstęp do trudnej pracy w przyszłości: labrador musi być oczami człowieka, zachować spokój nawet w najbardziej ekstremalnej sytuacji. Jego rolą jest pomóc człowiekowi w bezpiecznym przejściu przez miasto, być wsparciem w miejscach publicznych. Dlatego tak ważne jest oswojenie psa jeszcze przed okresem intensywnych, specjalistycznych szkoleń.

Visa trafiła do siedziby SGB-Banku SA i jest to drugi w historii działania Fundacji przypadek, w którym firma godzi się na całodzienny pobyt psa i zajmowanie się nim przez pracownika-wolontariusza.

To dla banku całkiem nowe i moim zdaniem ważne doświadczenie – mówi z uśmiechem Mirosław Skiba, prezes zarządu SGB-Banku SA. – Cieszy mnie, że nasi pracownicy angażują się w liczne inicjatywy społeczne, jedną z nich jest wolontariat. Obecności Visy w naszym gronie nie traktujemy jednak jak rozrywki. Pies nie jest biurową maskotką, przechodzi u nas proces oswajania z nieznanymi mu okolicznościami i zapachami, uczy się koncentracji. To istotny element wychowania i cieszę się, że możemy w ten sposób wspierać Fundację. Zawsze staramy się angażować w sprawy ważne społecznie.

Każdy, kto chciałby zostać wolontariuszem – opiekunem psa może zgłosić się do Fundacji Labrador Pies Przewodnik w Poznaniu. Trzeba mieć sporo zapału, trochę czasu i cierpliwości. Visa, poza „pracą” w SGB-Banku SA, ma regularne szkolenia, na które chodzi ze swoją opiekunką, a później ćwiczą razem w domu pożądane zachowania. Poza tym potrzebuje uwagi, zabawy i opieki jak każdy szczeniak. Jak pokazuje przykład Visy, praca na etacie nie musi być przeszkodą w przygotowaniu psa do roli przewodnika dla osób niewidomych.

 

Artykuł dostępny w dzisiejszym wydaniu “Głosu Wielkopolskiego”.

fot. SGB-Bank SA

 

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz