O bezpieczeństwie pieniędzy – Mirosław Skiba dla portalu wnp.pl

Portal wnp.pl w artykule „Od tego będzie zależało bezpieczeństwo naszych pieniędzy w 2020 roku” zapytał specjalistów z czołowych polskich banków o kwestie związane z cyberbezpieczeństwem.  

Odpowiedzi udzielił również Mirosław Skiba, Prezes Zarządu SGB-Banku SA. Zagrożenie cyberprzestępczością i – co za tym idzie – zapewnienie wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa usług bankowych, będzie jednym z najistotniejszych wyzwań dla krajowych banków w 2020 roku – twierdzi Prezes Skiba. Mirosław Skiba zauważa, że w zakresie cyberzagrożeń będziemy obserwowali wzrost ataków skierowanych bezpośrednio na klientów bankowości, z wykorzystaniem socjotechnik. Prezes SGB-Banku SA przestrzega także przed nowymi możliwymi zagrożeniami, które mogą pojawić się w kontekście wyzwań związanych z PSD2.

– Dane przetwarzane w ramach innowacyjnych funkcji mogą stać się opłacalnym celem dla cyberprzestępców – mówi Mirosław Skiba. – Oprócz ataków ukierunkowanych na klienta banku nie zabraknie zagrożeń skierowanych bezpośrednio w jego infrastrukturę. Myślę tu np. o atakach zaburzających ciągłość działania świadczonych usług – dodaje Prezes.

Wystrzegając się lekceważenia tego typu ataków, banki powinny zwracać uwagę na realizację testów bezpieczeństwa oraz terminową aktualizację oprogramowania. Prezes podkreśla także rolę sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego – Nie bójmy się używać profesjonalnej technologii spod znaku AI i ML, z uwzględnieniem automatyzacji przeprowadzanych operacji. Moim zdaniem zwiększone powody do obaw mają ci, którzy nie zbudowali jeszcze holistycznego modelu funkcjonowania bezpieczeństwa – podsumowuje Prezes Zarządu SGB-Banku.

Na temat trendów dot. cyberzagrożeń w 2020 roku, takich jak uderzenia na poziomie organizacji w słabo zabezpieczone jednostki (urzędy, szpitale) czy – w przypadku banków – skoncentrowanych na użytkownikach końcowych i urządzeniach roboczych, wypowiadali się również przedstawiciele banków komercyjnych, m.in. Millenium, Pekao oraz Getin Noble Banku.

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz