#RZECZoBIZNESIE: Jarosław Dąbrowski: Cel: pierwsza piątka banków w pięć lat rp.pl, 05.07.2018 r.

Jak wyjaśnia Jarosław Dąbrowski, szef SGB, jednej z dwóch polskich grup banków spółdzielczych, w Finlandii największy bank jest spółdzielczy. W ubiegłym roku miał 1,1 mld euro zysku netto. Zdaniem Jarosława Dąbrowskiego, będącego gościem programu Pawła Rożyńskiego, to jest też możliwe w Polsce.

Banki spółdzielcze są na polskich ziemiach ponad 150 lat – mówi Dąbrowski. Ostatnie dwa -trzy lata koniunktury wykorzystujemy tak jak cały sektor bankowy – rosną salda kredytów i depozytów, poprawiamy wyniki finansowe. Nie jesteśmy jeszcze taką siłą jak banki spółdzielcze w Finlandii, Niemczech, Austrii czy Holandii. Tam grupy banków spółdzielczych to pierwsza trójka, czasem numer jeden w kraju.

Banki spółdzielcze powstały z emanacji energii na rynkach lokalnych. Kiedyś zbierało się po kilka lub kilkanaście osób i wpłaciły kapitał, który był zaczynem banków – dzisiejszych banków spółdzielczych. Tak to się wszystko zaczęło. Dzisiaj mamy dualizację, są banki komercyjne i spółdzielcze. My patrzymy przez potencjał tego, co jest w Finlandii. Tam największy bank jest spółdzielczy. W ubiegłym roku miał 1,1 mld euro zysku netto.

Banki spółdzielcze w innych krajach pokazują, że ich zyskowność nie odbiega od średniej sektora. To jest nasz strategiczny cel, ale mamy też misję. W 550 miasteczkach jest bank spółdzielczy, który jest ważnym elementem rozbudowywania potencjału rynku lokalnego. Łączymy zyskowność z misją przy zachowaniu wszystkich norm ostrożnościowych. Dążymy do maksymalizacji efektu finansowego, ale patrzymy również na to, żeby być dobrym bankiem dla lokalnych społeczności, przedsiębiorców, rolników, firm – przekonuje Jarosław Dąbrowski.

 

źródło:

http://www.rp.pl/Banki/307059872-RZECZoBIZNESIE-Jaroslaw-Dabrowski-Cel-pierwsza-piatka-bankow-w-piec-lat.html