Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed gotówką. Używajmy płatności mobilnych!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała ostrzeżenie, że banknoty mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Klientom zaleca się korzystanie z płatności mobilnych i przelewów internetowych.

Koronawirus COVID-19 może przeżyć na banknotach przez kilkanaście dni. Pracownicy, którzy mają stały kontakt z banknotami powinni więc zwracać na to szczególną uwagę – w Chinach przekazano kasjerom w sklepach duże ilości rękawiczek ochronnych i płynów do dezynfekcji.

Banknoty będące w obiegu na terenach objętych epidemią nie są przewożone do innych regionów kraju, a rząd Chin zdecydował o wprowadzeniu do obiegu dodatkowych, nowo wydrukowanych 600 mld juanów. Wszystko po to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażenia.

Jak donosi dziennik Global Times banknoty „wysokiego ryzyka” mogą też być spalone. By uzupełnić braki w zakażonych koronawirusem prowincjach zdecydowano się na dodruk czterech miliardów juanów niezainfekowanych banknotów. Szefowie chińskich banków zawiesili też obrót gotówkowy w prowincjach najbardziej zagrożonych koronawirusem.

Co powinniśmy robić w Polsce? Na pewno warto wziąć sobie do serca rady związane z ograniczeniem użytkowania gotówki. Dużo wygodniej jest używać płatności mobilnych – dysponują nimi wszystkie  Banki Spółdzielcze SGB – płacić zbliżeniowo w terminalach płatniczych i starać się jak najkrócej dotykać przycisków terminala.

Płatności mobilne uwalniają nas od konieczności używania kart i samej gotówki. To ma znaczenie nie tylko w kontekście wirusa COVID-19. Pieniądze, przechodząc z rąk do rąk, nieustająco są nośnikami wirusów i bakterii.

WHO zaleca więc, by po posłużeniu się banknotami lub bilonem myć dłonie, a przede wszystkim – nie dotykać twarzy. Tak twierdzi rzecznik WHO, Christian Lindmeier. Podobne zalecenia wydał niedawno Bank Anglii, który nie zdecydował się jeszcze na dezynfekcję banknotów. Jak zaznaczono – taka konieczność na razie nie występuje.

 

 

fot. Pixabay

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz