Światowe Dni Oszczędzania w Radiu Poznań

We wtorkowej audycji Radia Poznań podjęto temat oszczędności Polaków i ich stosunku do oszczędzania. Okazuje się, że suma środków pieniężnych, które są odkładane przez ludzi na całym świecie, stale rośnie. Mimo to Polacy wciąż są niechętni do oszczędzania. Ponad połowa deklaruje, że najprawdopodobniej nie będzie oszczędzać w przeciągu najbliższego roku. Może to wynikać z tego, że nie mamy z czego odłożyć pieniędzy, albo po prostu nie umiemy.

– Jesteśmy cały czas społeczeństwem na dorobku. Wielu z nas „zachłysnęło się” ekspansją wydawania. Musimy budować świadomość, że oszczędzanie jest bardzo istotne – podkreśla Pyzik.

Jak mówi prezes SGB-Banku, oszczędzanie to myślenie o przyszłości. Najistotniejszym nawykiem, który trzeba w sobie wyrobić, jest systematyczność. Bez niej trudno odłożyć satysfakcjonującą sumę pieniężną.

Sporo osób wciąż oszczędza pieniądze „w skarpecie”. Nie jest to jednak dobry sposób na przechowywanie oszczędności.

– Środki, odkładane w domu, są bardziej narażone na ryzyko. Pamiętajmy o tym, że wciąż występują chociażby wyłudzenia pieniędzy, m.in. kradzież metodą „na wnuczka”. Oszczędności ulokowane w banku są zdecydowanie bezpieczniejsze – dodaje Pyzik.

Według badań większość z oszczędzających Polaków odkłada do 100 złotych miesięcznie.

Cała rozmowa z Pawłem Pyzikiem dostępna jest pod adresem: http://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/wolimy-wydawac-niz-oszczedzac