Łączymy tradycję z nowoczesnością

Druga połowa 2019 roku z pewnością należy do Banków Spółdzielczych SGB. Wdrożyliśmy trzy nowe formy płatności mobilnych, czwarta rusza w najbliższych godzinach, a kolejna za kilka tygodni. Czy to już wszystkie technologiczne niespodzianki ze Spółdzielczej Grupy Bankowej? Zdecydowanie nie!

Cieszy mnie przede wszystkim reakcja naszych klientów, którzy dość długo musieli czekać na udostępnienie nowoczesnych aplikacji mobilnych. Teraz mają dostęp do BLIKA, Google Pay, Apple Pay, za moment do Garmin Pay i niebawem do Fitbit Pay, i z pierwszych opinii mogę wnioskować, że nowe formy płatności przyjęli bardzo dobrze. Banki Spółdzielcze, operujące w środowisku małych miasteczek i wsi, w ekspresowym tempie nadrabiają stracone lata, wchodząc do czołówki najlepiej rozwiniętych technologicznie polskich banków.

Rzecz jasna, przeobrażenia informatyczne w tak dużej i rozproszonej strukturze to proces, który musi potrwać. Jesteśmy w pierwszym etapie mobilnego przyspieszenia. W projekcie wdrożenia BLIKA wzięło udział niemal 200 banków, z czego ponad połowa już udostępniła aplikację swoim klientom, a pozostałe uczynią to lada dzień. Banki Spółdzielcze SGB stopniowo wdrażają też pozostałe formy płatności mobilnych i nie będę przesadnym optymistą, jeśli powiem, że do końca roku wszystkie banki naszego Zrzeszenia powinny mieć w swojej ofercie produktowej portfele mobilne.

Wdrożenia mobilnych aplikacji typu Google Pay czy Apple Pay projektowane są w taki sposób, aby od samego początku były dostępne dla wszystkich typów kart Visa i Mastercard debetowych i kredytowych. Główną zaletą tych usług jest przede wszystkim bezpieczeństwo, ponieważ dane kart nie są przechowywane w urządzeniu ani udostępniane podczas transakcji. Już wkrótce udostępnimy BLIK w bankomatach SGB oraz umożliwimy dokonywanie przelewów BLIKIEM P2P. Chcemy, aby klienci naszych banków mogli korzystać z wszystkich wartościowych funkcjonalności, które udostępniane są w aplikacjach mobilnych.

To nie jest jednak ostatnie słowo w kwestii przemian technologicznych zachodzących w Bankach Spółdzielczych naszego Zrzeszenia. W pierwszym kwartale 2020 roku uruchomimy całkowicie nową aplikację mobilną, dedykowaną wszystkim klientom SGB. Zastąpi ona działającą obecnie aplikację Portfel SGB i będzie integrowała wszystkie usługi mobilne. Wyposażymy ją w bardzo praktyczny i uniwersalny interfejs, będzie nadzwyczaj przyjazna dla klientów – i to klientów każdego banku, niezależnie od systemu core – ale przede wszystkim zagwarantuje użytkownikom pełne bezpieczeństwo transakcji zgodne ze standardami Dyrektywy PSD2.

Można więc powiedzieć, że idziemy z duchem czasu – konsumenci chcą mieć w swoim smartfonie płatności mobilne powiązane z ich kontem i… już je mają, nawet w najmniejszej wsi. Stajemy się jeszcze bliżsi naszym klientom, jesteśmy wiarygodni – publicznie przecież zobowiązywaliśmy się do wdrożenia aplikacji mobilnych – a jednocześnie udowadniamy, że Banki Spółdzielcze mogą być progresywne, mogą nie ustępować technologicznie dużym konkurentom z komercyjnego sektora bankowości.

Jeśli dorzucić do tego silnie akcentowaną współpracę międzyzrzeszeniową, która koncentrować się będzie między innymi na obszarach informatyki, jeśli dodać utworzenie platformy BS API, które pozwala integrować nasze usługi z wieloma partnerami technologicznymi, to mielibyśmy pełny obraz zmian jakich jesteśmy uczestnikami. Przenosimy bankowość spółdzielczą do świata elity usług finansowych, która bazuje na nowych technologiach mobilnych, daje gwarancję bezpieczeństwa, jest powszechnie dostępna w każdym miejscu Europy i świata, a naszych klientów stawia na równi z klientami sektora bankowości komercyjnej.

Ten proces zmian toczy się równolegle na poziomie banków zrzeszających, jak i samych Banków Spółdzielczych, które modernizują i integrują swoje systemy informatyczne, stają się bankami, które do tradycyjnie dobrych relacji z klientami dołączają jeszcze jedną płaszczyznę kontaktu – wirtualną.

Czy to oznacza, że przeniesiemy całkowicie bankowość spółdzielczą do świata online? Raczej nie: wielu naszych dotychczasowych klientów wyjątkowo ceni sobie tradycyjną, bezpośrednią formę bankowości. Dla nich ciągle jesteśmy i pozostaniemy bankiem pierwszego wyboru. Ale dla dużej grupy młodych konsumentów, oswojonych ze światem technologii mobilnych, nowoczesna oferta Banków Spółdzielczych może być bardzo atrakcyjną alternatywą. Ten mix konsumencki, łączenie tradycji z nowoczesnymi formami płatności, wkrótce stanie się jednym z najważniejszych czynników wyróżniających bankowość spółdzielczą na polskim rynku.

Błażej Mika

Wiceprezes Zarządu SGB-Banku SA

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz