Uwaga na oszustwa „na koronawirusa”

Dla przestępców każda okazja jest dobra…nawet ta związana z koronawirusem. W ostatnich dniach do wyłudzania pieniędzy stosują socjotechniki związane z rozprzestrzeniającym się COVID-19.

Ku przestrodze – jakie środki wykorzystują w swoich działaniach?

  1. Fake newsy

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS, wykonują fałszywe telefony czy wysyłają wiadomości e-mail z treściami m.in. poradnikowymi na temat wykrywania i leczenia koronawirusa. Zawarte w nich pliki i/lub linki zawierają złośliwe oprogramowanie.

 

  1. Mapy przedstawiające zasięg oddziaływania koronawirusa

Na tego typu stronach oferowane mogą być np. aplikacje informujące na bieżąco o rozprzestrzeniającym się wirusie. Pobierając taką aplikację ściągamy tak naprawdę złośliwe oprogramowanie.

 

  1. Oszustwa z wykorzystaniem BLIKA

Przestępcy mogą przesyłać naszym znajomym prośbę pilnego przelewu pieniędzy za pośrednictwem kodu BLIK

 

  1. Oferowanie leków, testów na koronawirusa

Powstają dedykowane sklepy internetowe „specjalizujące się” np. w sprzedaży leków, a nawet szczepionek chroniących przed koronawirusem z fałszywymi stronami pośredników płatności np. PayPal, które mogą pozyskiwać poufne dane tj. poświadczenia do Bankowości Elektronicznej.

 

Wszystkie informacje na temat koronawirusa warto czerpać z oficjalnych źródeł. Pamiętajmy o maksymalnej ostrożności przy dokonywaniu transakcji w sklepach internetowych bądź na portalach aukcyjnych. Nigdy nie otwierajmy podejrzanych linków lub załączników.

Więcej informacji na stronie www.sgb.pl 

fot. Pixabay

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz